Menu
Revismo aitas ettevõttel Flagmore AS välja töötada uue lambimastide tootesarja
Kuigi põhjamaise lipumastitehase Flagmore põhitegevusalaks on lipumastide tootmine, on ettevõte laiendamas oma tegevust ka lambimastide valdkonda. Uue lambimastide tootesarja väljatöötamisel toetas neid Revismo, viies läbi põhjaliku tugevusanalüüsi lambimastidele, mis vastavad rahvusvahelisele standardile EN 40.
Projekti raames analüüsisime klaaskiud-komposiitmaterjali, mis tugevusanalüüside seisukohast on võrdlemisi keerukas materjal. Projekti eesmärk oli tagada mastide tugevus ja stabiilsus, optimeerides samal ajal materjalikulu, mis on kriitilise tähtsusega toote lõpphinna ja konkurentsivõime seisukohast. Revismo meeskond, kuhu kuulusid Mirko Arras, Ardo Tiits ja Joosep Lillemägi, kasutas arvutustes Solidworks Premiumi spetsiaalset lisamoodulit, mis on loodud komposiitmaterjalide analüüsiks ning Revismo enda loodud arvutuspõhjasid.
Projekti käigus töötati välja metoodika komposiitmaterjalist lambi- ja lipumastide usaldusväärseks simuleerimiseks. Simulatsioonide aluseks võeti TalTechi materjalitestide tulemused, mille põhjal koostati komposiitmaterjali mudel. Arvutuste käigus simuleeriti posti purunemiseks vajaminevat jõudu, läbipainet purunemise hetkel ning posti omavõnkesagedust.
Komposiitmaterjali tugevuse hindamiseks kasutati tuntud Tsai-Wu purunemiskriteeriumit. Kuna osa purunemistest oli tingitud nõtkumisest, viidi läbi ka nõtkearvutused, mis osutusid usaldusväärseks ja täpseteks. Virtuaalne mudel võimaldab tootmisprotsessi optimeerida ning vähendada masti omahinda, lisades materjali ainult sinna, kus seda kõige enam vaja on.
Simulatsioonide tulemuste valideerimiseks teostas Flagmore ka füüsilised postide purustamiskatsetused. Tulemuste paikapidavust kinnitas Rootsi uurimisinstituut RISE, kus maste katsetati ja sertifitseeriti vastavalt simulatsioonidele.